Политика » Украинский бомонд » 

Як врятувати столичний природно-заповідний фонд від знищення?

Як врятувати столичний природно-заповідний фонд від знищення?
Борис Мацюк

Борис Мацюк, лідер Міжнародної громадської організації «Всенародний контроль та захист»

Мабуть, кияни старшого віку пам’ятають колишні парки «Кадецький гай» та «Стромовка», які давно забудовані і залишилися далеко в історії. Про їх існування нагадують лише поодинокі вікові дуби серед житлових кварталів. Колись Київ славився тим, що був найзеленішою столицею серед республік колишнього СРСР. Дуже боляче чути, а тим паче спостерігати за тим, що в столиці європейської країни нищаться зелені насадження парків та скверів. Словом, те, що має повним правом називатися легенями такого великого мегаполісу. На їх місці зростають висотки, торгівельно-розважальні комплекси, бізнес-центри, тощо.

На превеликий жаль, комерційні інтереси перемагають над здоровим глуздом. Хочу нагадати, що насправді для відновлення природного ландшафту витрачаються десятиліття, а інколи – навіть століття. В загазованому місті тільки дерева рятують повітря. Із сумом можна констатувати, що такий «безпрєдєл» відбувається під патронатом міської влади.

В Шевченківському районі Києва розташовані 13 парків і 79 скверів. Кожен з них має власну історію. Найбільші: парк Володимирська гірка, Сирецький гай, Сирецький дендропарк, парк імені Пушкіна, парк Нивки, парк імені Тараса Шевченка, парк Бабин Яр, парк ім. Івана Котляревського, сквер «Золоті ворота», тощо. Тобто за цими показниками, цей столичний район є найбільш озелененим серед інших. Природно-заповідний фонд міста відкриває золоті пейзажі, дозволяє відчути всю справжню столичну велич, вабить туристів. Зрештою, і киянам є де відпочити, погуляти з коляскою із немовля.

Борис Мацюк Як врятувати столичний природно-заповідний фонд від знищення?Київській міській райдержадміністрації підконтрольне комунальне підприємство «Утримання зелених насаджень». Його основна задача — утримання та контроль за належним станом парків, скверів, зелених насаджень вздовж бульварів, вулиць. Також до обов’язків згаданого підприємства входять здійснення всього комплексу робіт з озеленення, догляду за зеленими насадженнями. Через захаращеність парків, можна лише зробити припущення, що таким чином вирішили просто освоїти бюджетні кошти.

Хочу помітити, що в більшості цивілізованих країн сквери та парки від знищення охороняють спеціальні закони. Національне законодавство відносить їх до природно-заповідного фонду. Тим не менш, у Києві найбільше захищений лише парк Київського політехнічного університету, якому наданий статус національного. Між тим, наше славне місто час від часу лихоманять страйки невдоволених киян, які готові лягли під бульдозер, аби врятувати від рейдерів-забудовників столітні дерева.

До речі, влітку цього року Кабінет Міністрів України підвищив суму штрафів за незаконне знищення дерев. Тепер адміністративне стягнення дорівнює 6000 гривень за одне дерево. Раніше ця сума складала 1100 гривень. Однак і це не вирішує дану проблему. Навіть якщо в 20 разів підвищити штрафи, все одно це буде мізерною часткою від майбутнього прибутку, що отримує чиновник, який вирішив нищити об’єкти природо-заповідного фонду. Зараз створити новий заповідник та захистити старий практично неможливо, через ліквідовані територіальні підрозділи Міністерства екології, яке втратило важелі впливу в районах та областях. Нові структури, на жаль, не формуються. Тому зараз немає кому цим займатися. Приміром, у Києві в свій час було введено мораторій на видалення зелених насаджень. Втім, необхідно істотно розширювати повноваження тієї ж екологічної інспекції. Тобто,  надати їй функції нагляду, аби вона почала працювати на захист природо-заповідного фонду.

Борис Мацюк Як врятувати столичний природно-заповідний фонд від знищення? Борис Мацюк Як врятувати столичний природно-заповідний фонд від знищення?На мою думку, у Києві потрібно приймати новий Генеральний план, який унеможливить хаотичну та дикунську забудову. А від Верховної Ради слід чекати нового закону «Про регулювання містобудівної діяльності», в якому чітко прописати, що без затвердженого генерального плану, будівництво в великих містах заборонено. Активістами МГО «Міжнародний контроль та захист» підготовлений новий законопроект, який враховує європейський досвід. Цей документ передбачає повний відхід від адміністративної до кримінальної відповідальності за нищення парків та скверів та посилює функції МВС. Таким чином, для різноманітних корупціонерів Київ перестане бути об’єктом наживи.

Тим часом, комунальне підприємство «Інститут Генерального плану Києва» нарахував у минулому році понад 10 тисяч гектарів вільної території, які можуть бути використаними для внутрішніх потреб міста. Нібито ці території містять вільні або зарезервовані для будівництва будинків ділянки; мікрорайони із аварійними спорудами, складські та промислові зони, а також землі сільськогосподарського або спеціального призначення. Насправді, яке сільське господарство може бути в Києві? Хочу зауважити, що в цьому переліку немає парків та скверів. Тому виникає цілком логічне запитання: на якій підставі і за які хабарі знищуються вікові парки та сквери нашого славного міста?

Борис Мацюк, лідер Міжнародної громадської організації «Всенародний контроль та захист»

Парнерская программа


Мнение

Поддерживаете ли Вы введение визового режима с Россией?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...


 `