Политика » 

Трудовий кодекс виключно для гетеросексуалів

Трудовий кодекс виключно для гетеросексуалів

Верховна Рада відхилила поправку до Трудового кодексу про заборону дискримінації через сексуальну орієнтацію. Депутати вкотре проігнорували європейські норми і поставили під загрозу скасування ЄС віз для українців.

Ухвалення Трудового кодексу назріло давно, наголосила у розмові з DW співавторка документу Людмила Денісова з фракції «Народний фронт». «Оновлення і кодифікація законів вкрай потрібні. Попередній кодекс датований ще 1972 роком», — наголосила Денісова. Екс-міністерка праці разом з колегами з інших фракцій провела системну роботу з уніфікації законодавства про працю, провела консультації з профспілками, роботодавцями і фахівцями Міжнародної організації праці. Результатом став законопроект на 150 сторінок, який містить багато новацій. На його адресу лунають і схвальні відгуки, і критика. Однак чи не найбільш резонансними стали його антидискримінаційні положення, повідомляє DW.COM

Річ у тім, що у статті третій, яка забороняє дискримінацію у трудових відносинах, зокрема, за ознаками віку, статі і кольору шкіри, не знайшлося місця одному з ключових європейських положень про працю: заборону дискримінації на робочому місці або при прийомі на роботу за ознакою сексуальної орієнтації. Таке положення міститься у директиві ЄС від 2000 року. Реалізувати положення цієї директиви Євросоюз вимагає від України у рамках діалогу про скасування віз для українців.

Провал у Верховній Раді

Тим не менше, депутати у четвер, 5 листопада, відмовились підтримати відповідну поправку до Трудового кодексу, внесену головою комітету з питань європейської інтеграції Іриною Геращенко за погодженою позицією з міністерствами юстиції та закордонних справ. За поправку проголосували лише 117 депутатів. Не підтримала її й Людмила Денісова. Вона послалася на процедурні вимоги і запевнила, що комітет розглядатиме поправки перед другим читанням. Утім, сама вона не зізналася, чи підтримує поправку. «Тут складно сказати. Дискусія в державі відбувається вже 15 років. Треба чути суспільство. У нас була на засіданні комітету Рада церков. Ми запросимо їх ще раз. Приймемо поправки від депутатів і приймемо рішення», — сказала Денісова. Вона не уточнила, чи заслухає комітет, крім священників, також правозахисників чи активістів, які борються проти дискримінації за сексуальною орієнтацією.

Правозахисників провал антидискримінаційної поправки у Верховній Раді не здивував. «У нас досить гомофобний парламент», — констатував у розмові з DW активіст правозахисної ініціативи «Точка опори» Богдан Глоба. Невдоволений гул у сесійній залі у той момент, коли з вуст депутатки Геращенко пролунали слова «сексуальна орієнтація», виглядають як наочна ілюстрація цих настроїв. Така поведінка відповідає настроям у суспільстві, зауважує Євген Захаров з Харківської правозахисної групи. «Мислення зашкарубле у людей в Україні. Бо вони не модерні, не звикли до таких речей як сексуальні меншини», — каже Захаров.

Відкрито заявляти про свою нетрадиційну сексуальну орієнтацію в Україні може бути небезпечноВідкрито заявляти про свою нетрадиційну сексуальну орієнтацію в Україні може бути небезпечно

Суспільне табу

Богдан Глоба наголошує, що протидія дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації є вкрай актуальною для України. «Фактів звільнення або неприйняття на роботу багато. Але люди не наважуються судитися. Зокрема й тому, що немає механізмів захисту», — каже представник «Точки опори». Євген Захаров також вказує на те, що всі антидискримінаційні норми, дотепер ухвалені парламентом, не є дієвими. Зокрема, це стосується закону про протидію дискримінації, ухваленого кілька років тому на виконання «Плану дій Україна — ЄС». «Відповідальність за дискримінацію суто декларативна. Тому ці норми не діють», — констатує Захаров. Хоча вже сам факт законодавчої заборони дискримінації — важливий сигнал суспільству, наголошують правозахисники.

До речі, під час розгляду закону про протидію дискримінації ситуація була така сама, як нині: автори закону «забули» вписати у перелік видів дискримінації поряд, приміром, з расовою, релігійною або віковою ще й дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації. «Тоді Євросоюз так само вимагав привести українське законодавство у відповідність до європейського. Але уряд і депутати проігнорували це. Згодом домовились, що це буде зафіксовано принаймні у Трудовому кодексі. Однак і на це депутати не спромоглися», — зазначає Богдан Глоба. Експерти попереджають, що ігнорування європейських антидискримінаційних норм може обернутися зривом перемовин про скасування ЄС віз для українських громадян.

Європейська норма

У Євросоюзі заборону дискримінації у трудових відносинах регулює Директива ЄС 2000/78/EC. Починаючи з 2000 року країни ЄС імплементували її у національне законодавство. Положення директиви вимагають рівності і протидії дискримінації за ознаками релігійних поглядів, віку, фізичних вад та сексуальної орієнтації. Країни ЄС по-різному реалізували положення директиви.

Приміром, у Польщі заборона дискримінації за сексуальною орієнтацією міститься безпосередньо у Трудовому кодексі. А в Німеччині — у загальному антидискримінаційному законі, який після багаторічних дебатів був ухвалений 2006 року. При цьому закон поширюється, крім трудових відносин, також на сферу освіти, соціальну та інші сфери.

Загрозлива гомофобія

Натомість в Україні сексуальна орієнтація залишається табу, коли йдеться про захист від дискримінації. Богдан Глоба застерігає: замовчування проблеми гомофобії у суспільстві сприяє агресії проти представників сексуальних меншин і безкарності нападників.

Чому безвізовий режим з ЄС знову під загрозою

«Яскравим прикладом є нещодавні вироки у справі про підпал кінотеатру «Жовтень» у Києві», — зауважує Глоба. Двоє молодиків у суді зізналися, що кинули димову шашку, яка стала причиною пожежі у кінотеатрі, з метою зірвати показ фільму на «гомосексуальну тематику». Суд засудив їх до двох і трьох років ув’язнення умовно. «Це кваліфікували як хуліганство. При цьому гомофобні мотиви не були враховані або навіть слугували пом’якшуючою обставиною», — обурюється правозахисник. Глоба буде й надалі боротися з дискримінацією за сексуальною орієнтацією. Наступного тижня він планує разом з однодумцями провести демонстрацію під стінами Верховної Ради.

Парнерская программа


Мнение

Поддерживаете ли Вы введение визового режима с Россией?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...


 `