Реформы в Украине » Экономика » 

Обвал цін на ринку зерна. Селяни шоковані і не хочуть продавати вирощене нижче собівартості

Чим ближче до фінальної стадії жнива, тим напруженіше працюють аграрії  —  в багатьох господарствах у кілька змін,  без перепочинку, аби урожай, який дала українська земля, не пропав марно. Проте такі титанічні зусилля наших селян вкотре можуть не призвести до отримання прибутків. Парадокс, але виростивши один з найбільших за останні роки урожай зернових, аграрії знову ризикують опинитися зі збитками. У виграші лише трейдери, які, вже традиційно, «обвалюють» закупівельні ціни на початку  сезону. Але цього року обвал здолав навіть лихі «традиції» – вартість зернових знизили до рівня нижче собівартості. Якщо поверхово дивитись на ситуацію в масштабах держави, де чимало  потужних агрохолдингів, у масштабах загального урожаю майже 54 мільйони тонн, то все наче гаразд.  Але в розрізі окремого  господарства, яке витратило цьогоріч  більше грошей на насіння,  паливо — мастильні матеріали,  добрива, бодай трошки більші зарплати працівникам ,  для таких господарства отримати від вирощеного збитки – остаточна втрата надій на  розвиток і заможне життя. Однак, чимало дрібних та середніх  господарств  просто не мають виходу, бо потребують нагальних коштів для погашення кредитів вже сьогодні. Керівник сільгосппідприємства, що в Балтському районі на Одещині Михайло Лазаренко просто шокований сьогоднішніми цінами на зерно. Він стверджує, що такого пограбування селян за останні роки ще не було.

—   Що нам сьогодні пропонують? Це  розумом не  зрозуміти, — стверджує Михайло Лазаренко.  Ячмінь  по  1600 гривень.  А пшеницю – 4-го , 3-го класу  — 1370 гривень , то  про яку рентабельність мова?  Якщо  пальне, міндобрива  суттєво злетіли в ціні, а  ціна на нашу продукцію падає.  Я розумію, що ціна на пшеницю 1370 гривень, але я в жодному хлібному магазині не бачив, щоб ціна на хліб впала майже на 40%. Ви в Києві це бачите? Ні.   І ще ж зерно треба завести на елеватор.  Елеватор  за послуги візьме 60 – 70 гривень за тонну.   Тобто, залишається 1250.  Якщо  порахувати транспорт і збирання, то що нам залишається? Залишається дірка від бублика.  Дуже не весело. Будемо чекати нормальні ціни. Якщо  вистачить сил – ми вистоїмо. У нас кредитів немає ,  господарство не брало, тому нам легше. 

Втім, окремі експерти   аграрного ринку  кажуть , що  не все так трагічно. Таку позицію висловила зокрема експерт консалтингової компанії «3А» Марія Колесник. За її словами, в цьому році аграрії мають суттєво вищу урожайність, ніж торік. Тому навіть при дещо нижчій ціні на зерно, «відібють» своє на обсягах збіжжя. Сезонний спад вартості зернових річ звична і це не є несподіванкою  для селян. Тому хвилюватися сьогодні  немає сенсу. До того ж вона впевнена , що вже з  кінця серпня ситуація стабілізується і ціни зростуть. Проте, повернення їх до  минулорічного рівня, коли через негоду в світі був нижчий урожай, більші попит  і ціна, розраховувати не варто.

—   Цього року буде рекордний врожай в Україні і це  буде тиснути і вже почало тиснути на загально світові ціни, — наголошує Марія Колесник.   Якщо порівнювати, скажімо, ціни на пшеницю  цього маркетингового року, та  як місяць тому реалізовувалася пшениця ще старого врожаю , то  за експортними контрактами вони просіли  на  FOB  десь на 35 доларів  на тонні. Тобто,  трейдери опустили не лише внутрішні ціни?   а згідно світовими тенденціями вони знизили  свої відпускні ціни  країнам імпортерам. Це зазвичай відбувається  кожного року під час  збиральної компанії.  Цього року Бог дав  добру погоду і відповідно ми маємо  гарний врожай. Аграрії вклали  доволі  непогані кошти і від того вони мають отримувати   певну віддачу. Я не думаю, що  селяни  цього року  будуть у збитках.  Якщо вони хочуть кращу ціну, то  не  треба продавати зерно з коліс, прямо на полі. Треба  покласти  його  на елеватор,  висушити і  реалізовувати протягом маркетингового року тоді, коли  ціна буде  більш прийнятною.

Міжнародні організації прогнозують, що світовий вал зернових цього року  буде відсотків на 10 більшим, ніж торік. .  Врожай пшениці у світі зросте  на 28 мільйонів тонн, а кукурудзи – на 92 мільйони.  Тому  купівельного ажіотажу не очікується. Навпаки, ціни пішли на спад. Але в Україні цей спад дуже стрімкий і ніяк не в’яжеться зі світовими тенденціями. Так тонна пшениці, виходячи з даних Чиказької товарної біржі, на міжнародному майданчику у квітні   коштувала 257 доларів, зараз – 248. Тобто зниження – 9 — 10 доларів на тоні. В Україні коливання цін просто приголомшливе — зниження вартості пшениці за той же час з 2 300 гривень  за  тонну  до 1300 гривень! Звичайно, що «торішня» пшениця у своїй вартості має солідну складову витрат на зберігання. Новий урожай дешевший апріорі. Крім того – ціна на біржі, і ціна з-під комбайну – різні речі. Та все ж аж такий різкий перепад ціни – нездоровий, явно спекулятивний. Нічого подібного нема навіть у сусідній Росії. Українська влада не має залишатися осторонь цих проблем , —  вважає президент Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич.  Адже при собівартості  пшениці 1550-1650 гривень  за тонну, закупівельну  ціну знизили вже до 1400-1300 гривень, а   це  може мати руйнівні наслідки для сектору.

Загалом  пшениця продовольча  на елеваторах у центрі України  складає 1400 гривень  — 3-й клас, пшениця фуражна  1300 гривень за  тонну. В той же час середня собівартість  в середніх і дрібних підприємств  складає 1600 – 1650 гривень  за тонну. Практично  на кожній тонні 300 гривень  втрачає селянин, — запевняє  Іван Томич.  В уряді кажуть, що   світові ціни падають. Ми не будемо йти в інформаційному блуді, щодо цього.  Самі поглянемо , як  на основній біржі світу відбувається світова політика на пшеницю.  Ми проаналізували за останні  5 місяців… І в порівнянні середня ціна  квітня …. на торгах Чикагської біржі  до  середини липня …. падіння складало 4,6%.  В  нас в Україні глибина падіння  більше 50%.  Тому це речі не співставні . Нема ніяких підстав  говорити, що є такий серйозний спад ціни на зовнішніх  ринках, як в Україні. Що потрібно  робити? Треба визначити мінімальну ціну і українські фермери пропонують   її на рівні 1850 гривень за тонну  пшениці 3-го класу. І  пропонуємо Аграрному фонду купувати по цій ціні.  Друге, чітко виробити політику  щодо повернення  ПДВ зернотрейдерам. Нема можливості грішми, то хоча б векселями. Але однозначно,  якщо держава підтримує експорт металу, продукцію хімічної промисловості, то потрібно  підтримати і експорт пшениці.  Такі заходи можуть серйозно вплинути на вирівнювання ціни. І недопущення розорення українських фермерів.

В Уряді за ціновою ситуацією на ринку зерна стежать. За словами першого заступника  міністра аграрної політики та продовольства Івана Бісюка, критичного зниження вартості на сьогодні немає. Мовляв, за такого рівня світового виробництва зерна зниження  варто було очікувати, але поточні ціни всередині України  в середньому на 50 — 70 гривень  на тонні нижчі за аналогічні показники  минулого року.  При цьому порівняно з травнем  зниження  складає на рівні 300 гривень за тонну , в той час коли на світовому ринку  — майже 500 гривень. За словами  чиновника, наразі  Державна зернова продовольча корпорація   нині  закуповує   пшеницю  3-го класу  по 1770 гривень за тонну.  Це на 100-200 гривень дорожче , ніж  сьогодні продається зерно в Євросоюзі. Втім,  в  Україні ж заниженню цін сприяють самі аграрії, віддаючи зерно дешево «з-під поли» за готівку , без визначення його якості.

—  Ми звертаємося до тих товаровиробників, які  намагаються продати зерно  за готівку – за 1250 гривень. Мотивуючи тим , що їм потрібні кошти. Хочу  ще раз підкреслити – сьогодні цього не потрібно робити.  Немає ніякої необхідності, — наголошує Іван Бісюк.  Аграрний фонд завершує форвардні контракти – виплачує  кошти. Аграрний фонд вийде на ринок зі спотовими закупівлями і буде знімати по ринковим цінам і Державно продовольча зернова корпорація …. Якщо в тебе немає коштів можеш продати пшеницю корпорації по об’єктивним цінам, які складається на ринку. Можеш заключити  договір на форвардні закупівлі  на поставку кукурудзи. І отримати кошти. Не потрібно  розхитувати ринок. Він потребує стабільності.  Інше питання, яке ми відпрацьовуємо – 546 гривень на тонні складають логістичні затрати.  Ми максимально повинні подумати щоб оці  логістичні затрати були  набагато меншими. Це дасть можливість на 15 – 20 доларів зменшити затрати селян.

Проте в уряді  все ж занепокоєні  низькими цінами на зерно. Профільний міністр Микола Присяжнюк на початку липня зазначав, що закупівельна вартість пшениці не має бути нижчою  ніж 1600 гривень за тону. Не допустити необґрунтованого заниження цін на зернові  закликав і президент України , який доручив губернаторам вжити заходів кожен у своєму регіоні. Серед можливих заходів на державному рівні  — зняття залишків  за допомогою Арарного фонду та державної зернової продовольчої корпорації . Це вже робиться. Придбано понад мільйон тонн пшениці за ціною вищою, ніж нині ринкова. Також експерти кажуть, що низьким цінам  запобігало б відновлення повернення ПДВ. Трейдери б розраховували свої  прибутки і не намагались б компенсувати втрати за рахунок аграріїв, давали б більше грошей селянам. При намірах щорічно збільшувати вал збору зернових, доцільно вкладати кошти у розвиток логістики, аби можливостей зберігати зерно було більше і коштувало це не так дорого. Самим селянам є сенс єднатися у зернові кооперативи, адже так вони зможуть отримати субвенції на створення тих же комор, матимуть переваги при отриманні кредитів, а їхня згуртованість дасть змогу стійкіше відстоювати свої  інтереси перед  більш організованими зернотрейдерами. Щодо останніх – якщо їхні  дії є недобросовісними,  влада  могла б позбавляти таких ділків права на діяльність. Крім того, можна б розраховувати і встановлювати обґрунтований мінімальний рівень закупівельних цін, який в жодному разі не повинен бути нижчим за собівартість! Сьогодні, коли влада визнала пріорітетність аграрного сектору , без сумніву з її боку мають бути і адекватні заходи захисту і підтримки аграріїв. Українські хлібороби не повинні працювати собі у збиток.

В’ячеслав Козак, заступник головного редактора «Вероятно»

Парнерская программа


Мнение

Поддерживаете ли Вы введение визового режима с Россией?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...


 `