Политика » политическое рандеву » 

Михайло Головко: «Інтереси алкогольної мафії є вищими за інтереси суспільства»

Михайло Головко: «Інтереси алкогольної мафії є вищими за інтереси суспільства»

 

Михайло Головко – народний депутат України, обраний від 164 округу Тернопільської області, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань економічної політики. Громадський та політичний діяч, голова громадського руху «Твереза Україна». Михайло Йосипович залучився непоганою підтримкою на останніх виборах до Верховної Ради, майже втрічі випередивши свого основного суперника.

За останні роки Михайло Головко був автором низки важливих ухвал, які згодом були поширені по всій Україні: “Про заборону нічної торгівлі алкоголем у місті Тернополі”, “Про заборону розміщення на вулицях міста гральних автоматів”, “Про заборону продажу пива у паркових зонах міста та тютюнопаління у громадських місцях”.

Наприкінці травня поточного року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 2971 «Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення регулювання виробництва та обігу пива», поданий Кабінетом Міністрів України. Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики на своєму засіданні, 3 червня, вирішив  рекомендувати Верховній Раді України  його прийняти за основу та у цілому. На думку автора Наталії Яресько, прийняття законопроекту створить умови для дерегуляції пивоварної галузі та покращання інвестиційного клімату країни. Зауважимо, що ця ініціатива передбачає внесення змін до єдиних із алкогольними напоями вимог до маркування продукції та дозволяє його рекламувати. Більше того, розгляд законопроекту запланований на цьому пленарному тижні.

Редакція Всеукраїнського інтернет-видання «Вероятно» звернулася до народного депутата України Михайла Головка з проханням прокоментувати цей урядовий крок.

Михайле Йосиповичу, у Верховній Раді зареєстрований урядовий законопроект № 2971, який нібито створить умови для дерегуляції пивоварної галузі та покращання інвестиційного клімату країни. Насправді, що криється за цією маскою?

Цей законопроект є відверто лобістським, підготовлений представниками пивної галузі, або «пивнюками». Їх мотивація наступна: в нашій країні склалася абсурдна ситуація, де пиво не прирівнюється до алкоголю і до нього не застосовуються певні ліцензійні вимоги. У попередньому скликанні Верховної Ради я послідовно з цим боровся, зміг домогтися на законодавчому рівні прирівняння пива до алкогольних напоїв, обмеження реклами та заборони фінансування спортивних команд під марками пива, тощо.

На превеликий жаль, Україна є лідером у світі за темпами зростання підліткового алкоголізму. Пиво й надалі залишається найдоступнішим алкоголем, який масово поширюється серед населення. За останні роки в Україні споживання пива на душу населення зросло удвічі (до 120 літрів на рік). Навіть серед випитого етилового спирту наша держава є у трійці світових лідерів після Росії (понад 20 літрів на рік на душу населення). Саме тому, займаємо перші місця за темпами смертності та вимиранням нації. Пивний алкоголізм стрімко поширюється серед підлітків. В нас кожна третя дитина народжується із вадами через пристрасті батьків до алкоголю, а більше сотні тисяч громадян щороку вмирають через різні захворювання, пов’язані із вживанням алкогольних напоїв.

За статистикою, понад 56% усіх ДТП саме через вживання «гарячих напоїв», більше 80% усіх злочинів були скоєні у стані алкогольного сп’яніння. Алкоголь – прямий постачальник людей у в’язниці.

Чому пиво має такий негатив і загрозу? Коли пиво не прирівнювали до акогольних напоїв, його дозволяли споживати будь-де: на зупинці, в парках, під’їздах, вулицях, громадському транспорті. Навіть горілка меншої шкоди несе, бо її слід вживати у спеціально відведених місцях. Пиво має невеликий градус алкоголю, приємний смак, тому молоде покоління охоче його випиває. Тобто, це слабоалкогольний виріб, який притягує.

golovko 2

Зрештою, пиво прирівняли до алкоголю, тепер є певні рекламні обмеження, обмеження щодо продажу, ліцензування, контроль, тощо. Такі стандарти діють у багатьох європейських країнах. Однак, такі норми не сподобалися пивним лобістам, «пивнюкам», які заробляють мільярдні кошти на споюванні населення. За неофіційною інформацією, інтерес вирішення цього питання вимірюється десятками мільйонів доларів. Вони хочуть скасувати код 2203 (пива), ліцензування, обмеження продажу, надати пиву окремий статус неалкогольного напою. Пляшка пива з 5% градусом містить, умовно кажучи, 50 грам горілки. Кілька літрів спожитого пива прирівнюється до півпляшки горілки. Таким чином, людина споюється.

Натомість, у «пивнюків» примітивна мотивація: пиво здобувається природнім процесом бродіння, до нього не додається етиловий спирт. Хочу зауважити, що вино і шампанське теж отримують процесом бродіння, і вони є алкогольними виробами із відповідними ліцензіями та обмеженнями. Але чомусь пиво з такої категорії хочуть виключити. Не варта забувати, що є категорія міцного пива з 8% алкоголю.

Насправді, за цим криється масове споювання населення, молоді. Пиво – це шлях до деградації нації! Якщо суспільство споживає понад 8 літрів спиртових напоїв на рік на душу населення, це свідчить про згасання та вимирання громадян. Натомість, в нас алкогольний колапс: вживаємо більше 20!

Навпаки, треба підвищувати акцизні ставки, підвищувати контроль за споживанням, ліцензіями, продажем, а кошти направяти на зміцнення оборонноздатності країні та пропаганду здорового способу життя. До речі, в нас найдешевший алкоголь та тютюн у Європі. На жаль, інтереси алкогольної мафії є вищими за інтереси суспільства. Тому наше завдання, не дозволити цим «пивнюкам» проштовхнути ці ініціативи, оскільки здоров’я нації має бути пріоритетом. Треба берегти суспільство та розвивати спортивні заклади, пропагувати здоровий спосіб життя.

До цього слід додати, що пиво в Україні виробляється із порошку, спирту, а не методом бродіння. І тому в країнах Європи це дорогий продукт…

Це один із факторів. Навіть завдяки процесу бродіння хмілю виділяється етиловий спирт. Тому міцкість визначається на пляшці: для світлого пива 3,5%, звичайного 5%, міцного – 8%. Це вміст алкоголю!

У діючому законі і передбачається контроль над якістю виробництва, а «пивнюки» хочуть прописати уникнення контролю над якістю та походженням продукту.

Хто конкретно може бути лобістами таких законопроектів?

Головними лобістами є усі пивовари, які об’єдналися, аби проштовхнути цей закон спеціально для себе. Вони домовилися із урядом, аби той виніс цей законопроект. Міністерство економічної політики, міністерство фінансів, яке у змові з лобістами хочуть запропонувати ці зміни, будуть нести відповідальність.

Крім того, хотів би навести радянську статистику: один карбованець, зароблений на алкоголі, наносив державі як мінімум на 8 карбованців збитків: пожежі, ДТП, утримання хворих, в’язнів…

Приміром, у Норвегії чи Швеції пива не купиш у супермаркеті, там діють жорсткі закони. Воно продається виключно в спеціальних акогольних магазинах. За моїми даними, в Україні один акогольний магазин припадає на 350 жителів, а у Швеції на 30 000 жителів припадає один такий магазин.

Якими будуть Ваші подальші кроки?

Цей законопроект треба відхилити. Ми боротимемося з такою ініціативою. Можливо підніматимемо акції протестів біля Верховної Ради.

Розмовляв Володимир Малінін

Парнерская программа


Мнение

Поддерживаете ли Вы введение визового режима с Россией?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...


 `