Политика » политическое рандеву » 

Костянтин Бондаренко: «Україна залишиться цілісною»

Костянтин Бондаренко – відомий в Україні політолог, голова правління Інституту української політики. Для Всеукраїнського інтернет-видання «Вероятно» Костянтин Петрович погодився поділитися власними думками щодо майбутнього Донбасу, Кримського півострова та нормалізації російсько-українських відносин. На тлі останнього тривалого війського конфікту, цілком можливо, його поради будуть корисними.
— Володимир Путін в інтерв’ю для «Euronews» заявив, що Російська Федерація буде відстоювати державність Південного Сходу країни. Що малося наувазі?
— Насправді Володимир Путін говорив про організацію державного життя на тих територіях. На сьогоднішній день там немає державних структур, повний безлад, хаос і анархія. У цій зоні ведуться бойові дії (інтерв’ю було взято до підписання перемир’я – ред.), і тому очевидно, що зараз відновлення державності на цих територіях – це завдання номер один. Я думаю, що Росія наполягатиме на федералізації України. У Мінську, днями, представники ДНР та ЛНР заявили, що вони вимагають особливого статусу Донбасу в рамках України. Цей очевидний статус – автономія.
Для Путіна дуже важливо не унітарний устрій України, а федеративний. Тоді можна буде утримувати Україну в певному руслі. Унітарність передбачає прийняття рішень простою більшістю. Тобто, люди голосують на референдумі і відповідно цей результат є обов’язковим для меншості. У федеративній державі є консенсус федерацій і, відповідно, такі питання як НАТО, членство в ЕС можуть гальмуватися на загальнодержавному рівні. Це велика небезпека для майбутнього країни, але це можливий шлях виходу з нинішньої кризи.
Очевидно, що Україна на десятиліття може загальмуватися у своєму проєвропейському векторі, а з іншого боку – чи чекають нас на заході зараз? Головне – припинити кровопролиття в Україні та розпочати вести перемовини дипломатично.
— Говорячи про державність Південного Сходу, російський лідер мав наувазі тільки Донецьку та Луганську області?
— Він мав на увазі відновлення роботи державних структур. Південий Схід — це вже термін, якій використовується на рівні штампів. Є поняття Південь та Схід, але за звичкою використовується Південний Схід, як щось протилежне нинішній владі, яка відображає, насамперед, інтереси Центру і Заходу України.
Південь і Схід залишилися осторонь тих процесі, які відбувалися в Україні взимку цього року. Тому Путін намагається продемонструвати, що насправді в Україні й надалі існує таке поняття як Південний Схід і наполягає на тому, що Київ не повністю відображає інтереси всієї країни.
— Як реагувати на те, що Путін, скажімо, частину України називає Новоросією?
— Це синонім того ж Південного Сходу, який активно використовувався в історії у 18 столітті після колонізації колишніх турецьких територій, татарських територій за часів Катерини II. У 19 столітті термін Новоросія перестав вживатися як певна означена географічна територія. Але на початку цього століття був відроджений старанням публіцистів.
— Чи варто сідати за стіл переговорів з лідерами ДНР, ЛНР?
— В умовах громадянської війни ведуться перемовини з усіма, хто зможе вплинути на ситуацію і тримає зброю.
Звичайно, що є два виходи: в результаті військового протистояння, чи в ході АТО перемогти цих людей, навести порядок силою. Якщо цього не вдається, то з цими людьми потрібно вести якісь розмови, підключати їх у процес. Я переконаний, що частина лідерів ДНР і ЛНР згодом можуть бути включені у функціювання загальноукраїнського державного апарату.
Історія вчить, що будь-які громадянські конфлікти завжди починалися із серйозних протистоянь, заперечення однієї сторони в існуванні іншої, а згодом відбувалося розуміння, що заради миру, заради стабільності, потрібно йти на компроміси.
Якщо згадати Конголезький конфлікт початку 60 років, то кровопролитна війна центральних державних структур проти сепаратистів у провінції Катанга завершилася тим, що згодом лідер сепаратистів Чомбе став доволі успішним премьер-міністром об’єднаного Конго. Скажімо, в Афганістані після тривалої кровопролитної війни вдалося на короткий період часу досягти порозуміння і створити уряд. У Кампучії (тепер Камбоджа) після тривалого протистояння з Червоними Кхмерами центральна влада запросила Кхмера Хун Сена на посаду Прем’єра і т.д.
Історія вчить, що кадрові компроміси можливі у перспективі. Тому я не здивуюся, якщо незабаром ми побачимо нинішніх ворогів на певних державних посадах.
— Як Ви думаєте, чи вдасться зберегти Донецьку та Луганську області у складі України?
— Донецька та Луганська області залишаться в складі України, але, можливо, розширять свої повноваження.
— Але буде стосуватися тільки двох областей?
— Це стосуватимуться практично всіх областей. Головне, що Україна залишиться цілісною. Питання тільки до Криму, як предмету додаткових домовленостей між Україною та Російською Федерацією. Рано чи пізно ми вийдемо на формулу, яка задовольнятиме Україну і Росію у питаннях Криму, який має об’єднувати, а не роз’єднувати. Зрештою, є чимало прикладів у світі, коли території можуть бути під подвійним підпорядкуванням: статус Єрусалиму, статус Гібралтару, «Угода Страсної П’ятниці» у Північній Ірландії і т.д.
— Тобто Крим ще може повернутися? Це трапиться у найближче десятиліття?
— Крим за міжнародним законодавством є суверенною територією України. Росія вважає Крим своєю територією на основі буцім-то волевиявлення населення Криму, але за міжнародними пактами він не може відійти від України. Очевидно, що Росії доведеться вирішувати питання Криму у відповідності до міжнародних угод і договорів.
Україна ніколи не змириться із втратою Криму, тому для вирішення добросусідських стосунків, налагодження їх між Україною та Російською Федерацією найближчим часом буде запропоновано таку формулу, яка задовільнятиме обидві сторони.
— Як Ви думаєте, стосунки між Росією та Україною вдасться нормалізувати?
— Поступово. На якомусь формальному рівні їх вдасться нормалізувати доволі швидко. Але настрої людей не так просто переламати, тому що коли щось розбивається, склеїти повністю вже не вдається.

 

Спілкувався Володимир Малінін

Парнерская программа


Мнение

Поддерживаете ли Вы введение визового режима с Россией?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...


 `