Медицина и здоровье » Социум » 

Іван Немеш: «Людський фактор не може змінити стан наших мінеральних джерел…»

Іван Немеш – депутат Закарпатської обласної ради і більше 15 років є головним лікарем санаторію «Сонячне Закарпаття», який відомий своєю цілющою мінеральною водою «Поляна квасова».
Окрім того, Іван Іванович — член комісії по туризму і рекреації облради. Для Всеукраїнського інтернет-видання «Вероятно» розповів про роботу місцевої влади, санаторію та поділився планами на майбутнє.
Іване Івановичу, минув 2013 рік. Ви є депутатом Закарпатської обласної ради. З якими ініціативами виступали протягом минулого року та що вдалося реалізувати?
Можна вцілому 2013 рік охарактеризувати як рік роботи обласної ради в напрямі розвитку туризму та рекреації. На кожній сесії піднімалася тема щодо розвитку курортів регіону, санаторіїв та туристичних баз і, вкрай важливо, знаходився консенсус усіх політичних сил, які там представлені.
Приміром, на останній грудневій сесії облради половина питань були пов’язані із наданням спеціальних дозволів санаторіям, базам відпочинку. Закарпаття є дуже привабливим для розвитку туризму. Тому важливо, аби ці напрями підтримувалися обласною владою.
І скільки таких об’єктів в Закарпатському регіоні?
Зони відпочинку є практично в усіх районах Закарпаття. Питні мінеральні води зосереджені переважно у Свалявському, Міжгірському та Хустському районах. Лікувальні води для зовнішнього застосування в Мукачівському, Рахівському та Тячівському районах. Термальні джерела сконцентровані в низовинних районах Берегівщини. Розробляються нові джерела у Виноградівському районі. Сподіваюся, що з часом кожен район матиме власну широку впорядковану мережу рекреаційних закладів.
З медичної точки зору найбільш цікавими є курортні зони з джерелами мінеральної води. Зараз вони стрімко розвиваються на Свалявщині (санаторії «Сонячне Закарпаття», «Поляна», «Квітка полонини»), в Хустському районі (санаторій «Шаян»). Також активно розвивається курортна територія навколо санаторіїв «Синяк», «Карпати», «Гірська Тиса». Нові та перспективні об’єкти потребують підтримки. З часом цілком природна конкуренція між курортами сприятиме розширенню та покращенню рекреаційних можливостей області.
Хочу додати, що на Закарпатті є й чудові туристичні бази для активного та родинного відпочинку. Досить популярним останнім часом для людей, які хочуть відчути сільський гірський колорит, є зелений туризм.
Таким чином, в Закарпатської облради чимало роботи, аби надати можливість повноцінно розвиватися регіону.
Які Ваші найцікавіші ініціативи були підтримати облрадою?

IMG_5381
Одним з найцікавіших напрямків популяризації туристичного та рекреаційного потенціалу Закарпаття є проведення різноманітних свят та фестивалів і облрада та місцеві адміністрації яктивно це підтримують. Якщо ще кілька років тому відбувалися одиничні заходи, то тепер вони проводяться значно частіше. Приміром, свято гентеша — людини, яка заколює свиню, свято молодого вина, свято ковалів…
На території мого виборчого округу хорошою традицією стало проведення фестивалю мінеральної води, яке щороку відвідують тисячі людей. Це культурний захід, на якому можно ознайомитися з мінеральними водами краю, їх виробниками, санаторно-курортими закладами, скуштувати традиційні закарпатські страви, просто послухати музику. Популяризація правильного питного лікування мінеральними водами дуже актуальна з огляду й на те, що їх можна використовувати і в домашніх умовах.
Звідки виникла ідея проводити свято мінеральної води?
Свято мінеральної води проводимо протягом останніх п’яти років. Одним з його засновників був колишній сільський голова села Поляна, а нині голова Свалявської РДА, Іван Дрогобецький, який зумів сконцентрувати фінансові ресурси для його проведення. Тоді ніхто і не вірив в те, що незабаром такі заходи стануть традиційними та цікавими в тому числі й для гостей регіону. Ми задоволені результатами проведення фестивалю, тому переконаний, що він матиме велику перспективу у майбутньому.
Що собою представляє Закарпатська обласна рада і яка більшість там сформована?
У Закарпатській облраді представлені дві найчисельніші фракції: Партії регіонів та Партії «Єдиний центр». Також є невеличкі фракції. Зокрема, «Батьківщини», «Фронту змін» та «Удару», дві регіональні фракції угорців.
Чи є на Закарпатті сепаратистські настрої?
Закарпаття завжди воліло бути у складі соборної України. Тому недоречно говорити про існування сепаратистських настроїв. Цей регіон є дуже колоритним та національним. Ніколи таких питань в облраді не виникало навіть в кулуарах. Головне, аби останні події на майдані Незалежності у Києві не призвели до ескалації таких настроїв.
Хочу зауважити, що Закарпатська облрада одностайно приймала компромісну резолюцію з приводу подій на головній площі столиці, де просила владу розібратися в побитті студентів, наказати винних та більше не застосовувати сили проти людей. Хочу сказати, що закарпатці за толерантне вирішення конфлікту, за мир та спокій на українській землі.
З якими ініціативами працюватимете протягом цього року?
Мені найближче напрями рекреації та туризму. Закарпаття є інвестиційно привабливим регіоном. Треба робити усе можливе, аби українці якісно відпочивали та лікувалися саме на Україні. Буду намагатися, аби усі питання позитивно та максимально швидко розглядалися як в облраді, так і в Свалявському районі.
Якщо регіонові додати інвестицій, ми зможемо повноцінно розвивати усі напрями відпочинку та конкурувати, приміром в області термальних вод із сусідніми Угорщиною та Словаччиною.
Природні багатства та курортно-лікувальні фактори краю дозволяють, аби в кожному населеному пункті Закарпаття був рекреаційний центр.
Якщо великі підприємства на Закарпатті не витримують конкуренції, то лікувально-оздоровчі та туристичні заклади краю користуються великим попитом серед українців.
У цьогорічному обласному бюджеті будуть враховані інтереси санаторно-курортних та туристичних закладів Закарпаття?
Закарпаття – дотаційний регіон і усі кошти витрачаються на освіту, медицину, пенсії, зарплати бюджетникам… Вільних коштів в обласному бюджеті, як правило, немає.
Ви депутат-мажоритарник. Як побудована Ваша робота з виборцями?
Тримаю зв’язок із кожним населеним пунктом, який входить в мій округ. Всі вони розташовані навколо оздоровниці «Сонячне Закарпаття». Намагаюся приділяти кожному увагу, періодично зустрічатися із виборцями.
Окрім того, в мене нормальні робочі стосунки із головами сільських рад, через них відбувається механізм співробітництва та допомоги. Також чимала частина персоналу санаторію проживає в селах мого округу, основою якого є найбільші села — Поляна, Плоске, Голубине.
В мене склдалися нормальні стосунки із релігійними організаціями району. Недавно допомагав в селі Оленево збудувати Греко-католицьку церкву.
З якими проблемами найбільше звертаються виборці?
Переважно за фінансовою допомогою. Стараємося по можливості допомагати.
Чи великий відсоток безробітних в районі?
Свалявщина досить благополучний регіон, проблем із безробіттям тут менше. Чимало людей працюють в туристичних та рекреаційних комплексах. Приміром, тільки на території «Сонячного Закарпаття» 22 готелі не рахуючи окремих точок харчування, побутових послуг, торгівлі тощо.
Тому подекуди є проблема з нестачею робочих сил. Хочу сказати, що в основному в нас задіяний жіночий контингент. Дівчата, які не змогли вступити до навчального закладу, завжди знаходять в нас роботу, яка не потребує дипломів, деяких направляємо на навчання. До речі, ми щороку беремо на роботу по 3-4 дівчини, які закінчили медучилище.
Якщо в дівчини немає диплома, ким вона може у Вас працювати?
Наприклад, санітаркою, прибиральницею, офіціанткою, кухонним працівником, чи садівником. Для хлопців є робота електриками, столярами, водіями. Після армії вони можуть працювати охоронцями. Зрештою, у «Сонячному Закарпатті» на сьогодні понад 500 співробітників.
Як змінився санаторій «Сонячне Закарпаття» протягом минулого року?
Була фактично завершена реконструкція першого корпусу, відбулася заміна вікон на сучасні, металопластикові, оновлено меблі, телевізори в номерах, доріжки в коридорах, закуплена нова апаратура в кінозал та клуб. В залі їдальні замінили на нові столи та стільці, придбали нову посудомийну машину, посуд. Поступово ремонтуємо приміщення водолікарні, кімнати корпусів.
Таким чином, санаторій «Сонячне Закарпаття» й надалі зберігатиме лідерські позиції та буде улюбленим для українців. Для цього ми маємо прекрасний природний ландшафт: Карпати, ліс, озеро та цілющу мінеральну воду. Також маємо хороший, дружній колектив.
Це правда, що мінеральне джерело «Поляна квасова» найкраще у світі і чи надовго води вистачить?
Мінеральна вода «Поляна квасова» близька до боржомського типу і є унікальною на території України. Широко застосовується для лікування захворювань органів травлення та при порушеннях обміну речовин. Є незамінною при процесах, які супроводжуються закисленням організму, зокрема, при виразковій хворобі шлунку та дванадцятипалої кишки, гастритах (запаленні шлунку) з підвищенням кислотності шлункового соку та при наявності ерозивних процесів, сечокислому діатезі (утворення «піску» в нирках), цукровому діабеті зі схильностю до кетоацидозу, ацетонемічних станах тощо.
Формування мінеральної води родовища відбувається на значній глибині і знищення мінерального джерела може відбутися тільки внаслідок серйозних руйнівних процесів вулканічного характеру. Вплив людського фактору, на відміну від деяких поверхневих джерел, не може змінити її стан.
Спеціальна служба дивиться за станом джерел мінеральної води. За останні три десятиліття жоден хімічний показник води не змінився.
Чи є велика різниця між водою у пляшці та тією, яка п’ється із джерела?
Наша вода є неорганічною, у пляшці консервується методом газування і після відкриття різниця не відчувається. Тому можна пити і пляшкові води. Але вживання мінеральної води безпосередньо з джерела має свої переваги, особливо якщо поєднується з іншими лікувальними процедурами і дієтичним лікувальним харчуванням. Окрім всього, в санаторії «Сонячне Закарпаття» мінеральна вода використовується не тільки як питна, але й для ванн, промивань кишківника, мікроклізм, інгаляцій, гідромасажу ясен тощо. Тільки тут лікар зможе правильно підібрати курс та режим прийому пляшкової води в домашніх умовах.

Спілкувався Володимир Малінін

Парнерская программа


Мнение

Поддерживаете ли Вы введение визового режима с Россией?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...


 `