финансовые потоки

Україна призупиняє закупівлю російського газу

Україна призупиняє закупівлю російського газу

Компанія «Нафтогаз Україна» від 1 липня призупиняє закупівлю газу в російського «Газпрому».

Як повідомляє прес-служба компанії, це триватиме «до узгодження умов постачання».

У вівторок завершився термін дії додаткової угоди між українською та російською компаніями, так званого «зимового пакету».

Цього ж дня під час тристоронніх переговорів у Відні — за участі України, Росії та Єврокомісії — не узгодили умови подальшого постачання російського газу до України, кажуть у «Нафтогазі».

Міністр енергетики Володимир Демчишин після переговорів сказав, що Україна не має намірів купувати у Росії газ за ціною 247 доларів за тисячі кубометрів, як у другому кварталі цього року, та розраховує на ціну на рівні 200 доларів.

«Ми будемо купувати газ. Але не російський — поки не домовимося щодо ціни, будемо закуповувати з інших джерел», — цитує пана Демчишина агенція «Інтерфакс».

Його російський колега був здивований такою позицією. Після переговорів він нагадав, що російський уряд узгодив для України знижку на газ у розмірі 40 доларів за тисячу кубометрів газу, що становить відповідну ціну.

«Такий розмір знижки повністю відповідає реаліям, які склалися на європейському ринку. Ми здивовані заявами українських колег, які очікували більшої знижки», — цитує Олександра Новака прес-служба міністерства.

Російський міністр енергетики вважає, що в української сторони немає підстав, аби припиняти закупівлі газу, оскільки запропонована ціна — конкурентна.

«Це можуть бути тільки якісь політичні, на мій погляд, рішення, тому що економіки за таким рішенням ніякої немає», — додав він.

null
У «Нафтогазі» запевняють, що транзит російського газу до Європи продовжуватиметься згідно із контрактом

За даними російського міністра енергетики, у другому кварталі цього року Україна отримала 1,9 млрд кубометрів газу, згідно із попередніми домовленостями.

Додаткові рішення

В Єврокомісії кажуть, що підготують пропозиції, аби провести нові консультації. «Ми використаємо літо, аби почати підготовку до наступного зимового сезону», — сказав віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович.

Він додав, що всі сторони згодні з принципами, які потрібні для стабільного постачання газу до України та транзиту до Європи, однак над остаточними домовленостями потрібно ще працювати.

«Нафтогаз» заявляє, що попри припинення закупівлі російського газу, його транспортуватимуть через територію України для європейських клієнтів «Газпрому» «в повному обсязі згідно з контрактними умовами».

У компанії кажуть, що важлива умова для відновлення закупівлі російського газу — це «узгодження тимчасової позиції щодо спірних пунктів контракту між «Нафтогазом» та «Газпромом» на термін щонайменше до завершення першого кварталу 2016 року», тобто до кінця опалювального сезону.

У компанії також заявляють, що російська сторона відмовилась підписати «тристоронній урядовий протокол», який запропонували Київ на Брюссель щодо цього.

Водночас міністр енергетики РФ Олександр Новак сказав, що підписання підсумкового документу у Відні не планувалось.

За його словами, Росія і Україна співпрацюють на основі контрактів на постачання і транзит газу від 2009 року і «необхідності фіксувати додаткові рішення на сьогоднішній день немає».

Нині російський газ для України коштує 247,2 доларів за тис. кубів із урахуванням знижки за рахунок експортного мита.

Згідно з українсько-російським контрактом, підписаним у січні 2009 року, формула ціни на газ розраховується з урахуванням цін на нафту, яка суттєво подешевшала в останній рік.

Різниця в ціні понад 100 доларів

Лише рік тому, на початку червня 2014 року, Україна та Росія вели запеклі дискусії щодо ціни на російський газ та умов його постачання.

Остаточною пропозицією російської сторони була фіксація ціни на рівні 385 доларів за тис. кубів. Київ не погодився на таку пропозицію, вимагаючи встановити ринкову і справедливу ціну.

У середині червня 2014 року «Газпром» припинив постачання газу до України, запровадивши режим передоплати за нього, а також звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом, щоб стягнути з Києва борг на 4,5 млрд доларів, який, на думку російської сторони, утворився у листопаді-грудні 2013 року та квітні-травні 2014 року.

Своєю чергою «Нафтогаз» подав позов проти «Газпрому» до того ж суду, вимагаючи встановити справедливу й ринкову ціну на газ, а також претендуючи на компенсацію у 6 млрд доларів, які, на думку Києва, він переплатив за російський газ від 2010 року через несправедливі та неринкові умови контракту.

Крім того, до позову включено і вимогу компенсувати 10 млрд доларів за контрактом на транзит газу, що збільшує загальну суму за двома позовами до 16 млрд доларів.

Відтоді і до кінця жовтня 2014 року через територію України йшли лише ті обсяги російського газу, що були призначені для європейських споживачів.

null
«Зимовий пакет» підписали після тривалих переговорів у Брюсселі 30 жовтня

По тому, як за посередництва Єврокомісії досягнули домовленості в рамках так званого «зимового пакету», постачання російського газу до України відновилося.

На початку вересня 2014 року Україна та Словаччина запустили реверсний маршрут, за яким нині Україна може отримувати до 10 млрд кубів газу з Європи на рік. Крім того, європейський газ також надходить до України через територію Польщі та Угорщини.

Саме ці постачання, за словами українського прем’єра Арсенія Яценюка, дозволили Києву кардинально змінити баланс імпорту газу.

У 2014 році Україна збільшила закупівлі газу з Європи в 2,4 рази і скоротила імпорт газу з Росії майже вдвічі — з 25,8 млрд до 14,5 млрд кубометрів.

 

www.bbc.com

Парнерская программа


Мнение

Поддерживаете ли Вы введение визового режима с Россией?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...


 `