Реформы в Украине

«Шокові» платіжки можуть спричинити соціальний вибух

«Шокові» платіжки можуть спричинити соціальний вибух

До МГО «Всенародний контроль та захист», лідером якої я є, все частіше почали надходити скарги від наших громадян щодо необґрунтованих та завищених тарифів на житлово-комунальні послуги. Нові тарифи на комунальні послуги та газ для населення, відображені в останніх платіжках, побили в рази рекорди зростання тарифів за всі роки незалежності. І це при тому, що громадяни збідніли за останні три роки утрічі, а індексацією їх доходів ніхто серйозно поки що не займався.

Втім треба визнати той факт, що за допомогою чисельних махінацій та злочинних схем тарифи розраховані всупереч існуючому законодавству. Процвітання цих злочинів забезпечує відсутність в Україні єдиного енергетичного балансу, а часом завищені показники в квитанціях є нічим іншим, як психологічним тиском на людину та шантажем із сподіванням, що «прокатить» і хтось та заплатить більше.

Втім, оці тарифні монополісти забувають, що ніхто не може Вас примусити заплатити більше, якщо Ваш повірений лічильник, приміром, знаходиться на балансі ЖЕКУ чи «Київводоканалу». Однак, у виправдання ми чуємо, що нібито відбувся якийсь збій у системі. Але насправді, монополісти просто знущаються з людей та ведуть боротьбу за надприбутки будь-якою ціною. Попри останні заяви влади, стає зрозумілим, що штрафувати постачальників ніхто не збирається, карні справи заводити теж. Очевидно, що спроба позбавити надприбутків зумовить шалений супротив з боку тарифної мафії — «енергетичних наглядачів» з так званої коаліції, адже в разі реалізації запропонованих змін їм загрожує втрата контролю над сотнями мільярдів тіньових доходів.

Однак, якщо розібратися з алгоритмом розрахунків ціни на газ для населення і тарифів на комунальні послуги, де газова складова сягає 70%, то суть махінацій полягає в тому, що в розрахунках тарифів використали вартість імпортного газу — в 10 разів дорожчого, ніж український. Вітчизняне законодавство зобов’язує владу весь газ власного видобутку спрямовувати на потреби населення. Для забезпечення роботи газоперекачувальних станцій мав би технологічно в газових мережах високого тиску використовуватися російський газ, який забезпечує експорт до Європи. Натомість для цих потреб списують газ українського видобутку, а населенню рахували тарифи, використовуючи дорогий імпортний газ.

Чиновники, які посіли високі посади після останнього майдану у 2014 році, прикриваючись гаслами щодо європейських цінностей, пішли на змову з олігархічними структурами. Афера полягає в тому, що дешевий український газ, ціна якого десь  30$ за тисячу кубів, пішов на потреби цих олігархічних структур, а імпортований російський приблизно по 200$ ліг в основу розрахунків тарифів на газ та комунальних послуг для населення, що й спричинило їх велике та непідйомне для українців зростання. Наші можновладці запустили експеримент на виживання власного народу, прикриваючись обіцянками жалюгідних субсидій, заграваючи з МВФ та іншими міжнародними організаціями.

Втім, хочу нагадати, що ДК «Укргазвидобування» щороку добуває близько 15 мільярдів кубометрів вітчизняного блакитного палива. До цього обсягу можна додати ще 4,5 млрд кубометрів газу «Укрнафти». Разом з іншими українськими кампаніями, частка нашого газу на рік становить 19,5 мільярдів кубометрів, що абсолютно достатньо для задоволення повною мірою усіх потреб населення. Між іншим, досі не зрозуміло, чому майже два десятки українських газових свердовин були передані у приватні руки? І чи не стоять за цим депутати з нинішньої коаліції?

У результаті, в країні виникає загроза нового, третього, так званого тарифного майдану, бо більше половини пенсіонерів живуть за межою бідності. Ще соціальний вибух може бути зумовлений тим, що більшість громадян просто не взмозі виконувати нові забаганки влади, тобто сплачувати оці нерозумні тарифи. Згідно дослідження та доповіді Global Wealth Report, підготовленій Credit Suisse, статки українців тільки за цей рік зменшились на 5 частину. Українці увійшли до трійки світових аутсайдерів: Добробут українських домогосподарств скоротився у відсотковому вираженні найбільше — упав на 19%. Основною причиною цього зубожіння стали несприятливі коливання валютних курсів, Національний банк втричі знецінив доходи кожного українця. За останніми соцопитуваннями 82% громадян впевнені, що тарифний геноцид може спричинити соціальні бунти в країні. При цьому 84% українців в цілому негативно оцінюють «все, що сьогодні відбувається в країні». Про це свідчать дані опитувань, опублікованих на сайті Київського міжнародного інституту соціології.

Дуже велика загроза, що мільйони людей можуть знову вийти на вулиці, бо такого знущання ніхто терпіти не буде. Зараз у соціальних мережах лише в групах «Третій майдан» та «Тарифний майдан» по кілька десятків тисяч підписчиків. Власне, це ці люди, які можуть у будь-яку мить вийти на вулицю. На превеликий жаль, економіка України негативно відреагує на чергові акції непокори. Влада не хоче дослухатися, що українців не влаштовують нинішні тарифи на комунальні послуги. Якщо вона не перегляне свою політику відносно громадян і не знизить тарифи на ЖКГ, не покарає виних у навмисно завищених платіжках, є загроза того, що незабаром в країні буде нова влада.

Борис Мацюк, лідер МГО «Всенародний контроль та захист», експерт з ЖКГ

Парнерская программа


Мнение

Поддерживаете ли Вы введение визового режима с Россией?

View Results

Загрузка ... Загрузка ...


 `